Traditsiooniliselt nimetatakse ravimtaimede alkoholi- või eetritõmmist tinktuuriks. Tinktuuri kasutamisel on taimeleotiste ees nii mõnedki eelised.
Paljude ravimtaimede toimeained ei eraldu vee sees või lahustuvad sinna minimaalses koguses. Et sellistest taimedest mõjurid kätte saada, kasutatakse alkoholi, eetrit või vahel ka õli. Nii võibki kogeda, et tarvitades mõnda taimeteed ei tunnetata oma tervises muutusi, kuid alustades teraapiat sama taime tinktuuri kaasabil, on mõju peagi märgata.
Tinktuuride tarvitamisel on veel teinegi eelis. Kui tee jt vesipõhiste taimravimite imendumine toimub alles peensooles, siis tinktuuris olevad toimeained hakkavad imenduma juba suu limaskestas (kui tinktuuri enne allaneelamist natuke aega suus hoida), satuvad nii kiiremini vereringesse ja hakkavad rutem mõjuma.
Samuti on eelis seegi, et tinktuuride kasutamine on mugav. Tihtipeale pole kiire elutempo tõttu võimalik endale raviteed valmistada. Tinktuuripudelit saab aga kanda taskus või käekotis ning tilgutada siis, kui on tarvis, seda oma joogivee sisse.
Kasutamisest. Reeglina tarvitatakse tinktuure (mõningate eranditega) lahjendatud kujul. Neid võib lahjendada kas vee, mahla või tee sees. Sobiv on võtta veerand kuni pool klaasi toasooja või pisut soojemat vett ning tilgutada sinna sisse 20-30 tilka tinktuuri – see on keskmise täiskasvanud inimese ühekordne annus. Sellist lahust võib vastavalt vajadusele kas sisse võtta või kasutada väliselt (nt kas kurgu kuristamiseks või haavade ja põletikuliste kohtade loputamiseks/puhastamiseks).
Lapsed. Laste tervise toetamine tinktuuridega erineb natuke täiskasvanutest. Lastele on soovitatav tilgutada tinktuuri keeva või vähemalt 75°C vee sisse ja lasta sellel enne tarvitamist toatemperatuurini maha jahtuda. See on vajalik, et alkohol aurustuks.
Kogused, mida lastele antakse, on täiskasvanutega võrreldes väiksemad. Laste puhul võiks väikese koguse vee sisse lahjendatud tilkade arv olla lapse vanus + 1 tilk (nt kui laps on 7 aastane, siis tilgutada talle vee sisse 7+1=8 tilka tinktuuri).