Ravimtaimed võivad abiks olla erinevate haiguste puhul. Neid võib kasutada ükshaaval või sarnasetoimelisi taimi omavahel kombineerides. Üks taim võib mõjutada tervist erinevate probleemide korral. Näiteks salveid võib kasutada külmetushaiguste puhul, maksa toetamiseks, liigse higistamise korral jne. Kõige lihtsam ja harjumuspärasem viis taimede kasutamiseks on neist teed teha, valades kuivatatud droogile keevat vett, lastes sellel kümmekond minutit tõmmata ja juues seda mitu korda päevas. Ent mitte alati ei koge inimesed, et taime tarvitamine aitab või jääb toime oodatust nõrgemaks. Põhjuseid selleks võib olla mitmeid.
Inimesed eeldavad ravimeid tarvitades tihtipeale kiiret ja kohest toimet, nagu ollakse harjunud paljude apteegis müüdavate allopaatiliste medikamentide puhul. Ka ravimtaimi kasutades oodatakse juba paari kasutamiskorra järel head tulemust – ollakse liiga kärsitud. Ent taimede puhul kehtib teine reegel. Tasub varuda kannatlikkust – toimeained hakkavad kehas toimetama tasapisi, seepärast peab taimi kui leebeid ravivahendeid tarvitama pikemaajaliselt iga päev ja vähemalt 3-4x päevas. Ravimtaimede mõju hakkab ennast ilmutama 5-7 päeva pärast. Samuti peaks taimeravi jätkama vähemalt paari nädala vältel ja mitte katkestama, isegi kui esimesed paranemismärgid ilmnevad. Kui ravimtaimi on tarvitatud järjepidevalt paar-kolm nädalat järjest, siis toimivad need veel edasi ka siis, kui ravi lõpetada.
Krooniliste haiguste puhul peab olema veel järjekindlam. Sellistel juhtudel võib ravi väldata mitmeid kuid. Iga kolme nädala järel on soovitav teha nädalapikkune paus, mille jooksul taimset ravimit ei kasutata, ning seejärel jätkata. Ei pea pelgama, et selle aja jooksul, kui ravimtaime ei tarvitata, peaks tervises tagasilangus toimuma. Taimede toimed avalduvad küll pikaajalise kasutamise järel, ent kui need juba mõjuma hakkavad, töötavad need kehas edasi ka pausinädala jooksul.
Teine võimalik põhjus, miks taim ei pruugi mõju avaldada, on viis, kuidas seda tarbitakse. Taimede kasutamiseks on palju erinevaid variante: teena, pulbrina, tõmmisena, keedusena, ekstraktina, tinktuurina, õlina. Mõne taime parimad omadused väljenduvad, kui kallata need üle keeva veega, et teha teed, teine taim vajab keetmist, kolmas väga pikka tõmbamisaega, neljanda toimeainete kättesaamiseks on tarvis seda alkoholi või õli sees leotada. Kui soovitakse tervise parandamiseks ette võtta põhjalik kuur, on hea enne seda konsulteerida fütoterapeudiga, kes aitab valida kõige paremini toimivad taimed ja taime(de) kasutamise meetodid.
Nagu ravimite puhul, nii võib ka ravimtaimi kasutades mõningatel juhtudel kõrvaltoimeid esineda. Igaühe tundlikkus on erinev. Eriti tähelepanelikud peaksid olema inimesed, kellel esineb allergilisi reaktsioone taimsete allergeenide suhtes (nt õietolmuallergia, korvõieliste või sarikaliste allergia). Sellisel juhul tuleb raviskeem üle vaadata – vajadusel saab ühe ravimtaime vahetada teise sarnasetoimelise vastu, mida keha suudab omaks võtta. Samuti tuleks enne taimravimi tarvitama hakkamist konsulteerida kas arsti või taimeravi terapeudiga, kui tarvitatakse mõnda arsti poolt välja kirjutatud ravimit, kuna mõned taimed kas võimendavad või vähendavad meditsiiniliste ravimite toimet ja koostoime tõttu võivad tekkida ka kõrvalnähud.